Blog, Hypotéky

Kvalitní hypoteční poradce – jak ho poznat?

Hypoteční poradce, hypoteční makléř či finanční poradce, takto se většinou nazývá člověk, který by mně jako klientovi měl pomoci s vyřízením hypotečního úvěru. Bohužel není poradce jako poradce a mnoho lidí z finančního oboru stále neodvádí svou práci na vysoké úrovni. Spousta klientů totiž ani neví, co všechno by kvalitní hypoteční poradce měl dělat, a tak jim mnohdy stačí i nekvalitně odvedená služba. Proto bych se chtěl tomuto tématu v tomto článku pověnovat více a říci, jak dle mého názoru poznat kvalitního hypotečního poradce a v čem by mi takový člověk měl pomoci.

pexels-monstera-production-6186146-scaled

Kvalitní hypoteční poradce a jeho rysy

Nezávislost

Jednou z důležitých věcí je určitě jeho nezávislost. Kvalitní hypoteční poradce by měl mít možnost klientovi zprostředkovat hypotéku z více institucí, a ne jen z jedné banky. Ideálně by měl spolupracovat s většinou bank v České republice. Díky tomu může najít pro klienta nejlepší banku, a to nejen z hlediska úrokové sazby, ale také z hlediska metodiky. Z praxe totiž vím, že neexistuje jedna banka, která je ve všem nejlepší nebo v každé době nejlevnější. Každá banka se zaměřuje na trošku jiný druh klientů, a proto je téměř nemožné vybrat pro klienta to nejlepší, když nebude mít poradce možnost výběru. Zároveň se v praxi stává, že mnoho případů lze vyřešit třeba jen v jedné bance, skrze některé individuality. Proto pozor na tzv. jednobarevné poradce.

Znalosti a praxe

To mě přivádí k druhému bodu a tím jsou jeho znalosti a zkušenosti. Kvalitní hypoteční poradce by měl znát metodiku jednotlivých bank téměř zpaměti, aby mohl klientovi vždy vybrat nejvhodnější banku právě pro něj.  Měl by ale také mít dlouholeté zkušenosti v oboru a mít za sebou desítky vyřízených hypoték. I ve financích totiž platí, že praxe je více než teorie. Mít nastudovanou metodiku bank ještě neznamená, že bude poradce vědět, jak daný případ správně vyřešit. V tomto mu pomůže jen praxe. Roky v oboru také znamenají známosti a pokud má poradce známosti v bance, může to velice urychlit a zjednodušit některé procesy. Zajímejte se tedy o to, jak dlouho se věnuje danému oboru a kolik má za sebou úspěšně vyřízených případů. 

Průvodce

Kvalitní hypoteční poradce by měl být schopen klientovi jednoduše vysvětlit proces financování a tím procesem jej poté vést. Většina lidí řeší hypotéku párkrát za život, a proto je to pro ně velice složitý proces. Neví, kde začít, jaké jsou postupné kroky, jaké podklady musí bance dodat a jak dlouho tento proces může trvat. Všechny tyto věci by měl být schopen kvalitní poradce klientovi vysvětlit tak, aby to pochopil a věděl, co ho bude čekat. Zároveň by měl klientovi šetřit starosti a čas tím, že převezme roli člověka, který celý proces řídí. Komunikuje s prodávajícím či realitním makléřem. Komunikuje s advokátem, který tvoří smlouvy a komunikuje za klienta s bankou. Po klientovi chce jen to nejnutnější a dává mu v průběhu vědět, v jaké fázi se nachází a kdy může klient počítat se schválením či podpisem hypotéky a následně s podpisem kupní smlouvy, aby se klient dle toho mohl zařizovat. Mnohokrát jsem v praxi narazil na klienta, který spolupracoval s nějakým poradcem a vůbec nevěděl, v jaké fázi úvěru se nachází, co bude následovat a mnohdy ani nevěděl, u jaké banky a za jakých podmínek hypotéku vyřizují, a to je velice špatně! O procesu hypotéky se bavím hodně v mých videích, které naleznete v části VLOG.

Komplexnost

Další důležitou věcí je komplexní pohled na věc. Kvalitní poradce by měl přemýšlet nad klientovými financemi komplexně. Nezaměřovat se jen na hypotéku, ale i na ostatní s tím související věci, jako je například pojištění nemovitosti a domácnosti, životní pojištění či tvorba finančních rezerv. Všechny tyto věci s hypotékou totiž souvisí. Může být banka se super úrokovou sazbou, ale pokud podmínkou této sazby bude drahé životní pojištění přes jejich pojišťovnu nebo nemožnost si pojistit nemovitost u jiné pojišťovny, tak to nejspíše nebude nejlepší varianta. Na těchto zdánlivě vedlejších produktech je klient většinou schopen ušetřit daleko více peněz než na samotném výběru banky s nejnižší sazbou. Zároveň se jedná o velice důležité produkty a jejich výběr není jednoduchý. Pokud bude mít klient poradce, který dokáže porovnat opět nejlepší instituce a tyto produkty správně vzhledem k jeho životní situaci nastavit, tak mu ušetří spoustu peněz, a hlavně starostí a problémů do budoucna. Tvorba finančních rezerv je u hypotéky také důležitá, protože většina lidí by chtěla mít jistotu, že budou schopni hypotéku platit i za nepříznivých životních okolností a zároveň mít možnost ji například doplatit dříve, a tak ušetřit na úroku. Nebo vhodně investovat své prostředky, aby na nich byli schopni vydělávat daleko více, než je stojí půjčené peníze z banky. Hledejte proto někoho, kdo se s vámi baví celkově o financích, a ne jen zprostředkovává hypoteční úvěr.

Nadhled

Poslední důležitou věcí je za mě nadhled. Kvalitní poradce by měl mít přesah do jiných oborů a měl by rozumět i trošku realitnímu trhu či základním právním věcem týkajících se procesu koupě nemovitosti. Díky těmto znalostem může poté klientovi pomoci, aby neudělal žádnou chybu. Například aby si nevybral nevýhodnou nemovitost či aby nepodepsal pro něj nevýhodnou kupní smlouvu. Nemusí být v tomto odborníkem, ale měl by znát základy a mít dobré kontakty v těchto oborech, aby mohl klienta správně nasměrovat.

Samozřejmě si musíte sedět i lidsky, jinak by to nešlo. :-)

ZÁVĚR

Sami vidíte, že věcí, které by měl kvalitní poradce splňovat, není málo. Je tedy vidět, že pokud najdete vhodného poradce, tak vám opravdu může ušetřit spoustu starostí a peněz. Nezávislých hypotečních poradců jsou v České republice tisíce, přes 19 000. Na jejich činnost dohlíží Česká národní banka. Na stránkách ČNB můžete nalézt vždy aktuální počet těchto poradců. Nebude tedy jednoduché si vybrat, ale věřím, že se vám to povede a budete s odvedenou službou poradce spokojeni.

Máte dotazy ke konkrétní problematice?

Neváhejte se mi ozvat pro bezplatnou konzultaci.

Kontaktovat e-mailem

tomas.flasar@hypo-portal.cz

Kontaktovat telefonem

+420 775 030 123

Sdílet příspěvěk:

Facebook
Twitter
Telegram
WhatsApp
Email
Reddit
Facebook Instagram YouTube Spotify