V předešlém článku a videu na téma tvorby finančních rezerv jsem jednotlivé investiční možnosti pouze nakousl, ale nerozebíral více do detailu. Chtěl bych se proto v následujících článcích věnovat právě jednotlívým investičním možnostem a podívat se na ně trošičku více detailněji.
První článek jsem se rozhodl věnovat realitním fondům, protože současná situace na trhu jim velice nahrává.
CO TO JSOU REALITNÍ FONDY?
Jedná se o speciální podilové fondy, které investují do komerčních nemovitostí a to buď na přímo nebo prostřednictvím nemovitostních společností. Výnos fondu se tvoří především z nájmů jednotlivých nemovitostí. Zhodnocení těchto fondů se obvykle pohybuje mezi 2 – 5 % p. a.
JAKÉ MAJÍ VÝHODY?
Jedná se o speciální podilové fondy, které investují do komerčních nemovitostí a to buď na přímo nebo prostřednictvím nemovitostních společností. Výnos fondu se tvoří především z nájmů jednotlivých nemovitostí. Zhodnocení těchto fondů se obvykle pohybuje mezi 2 – 5 % p. a.
PRO KOHO JSOU TYTO FONDY VHODNÉ?
Fond se hodí pro konzervativnější klienty, kteří chtějí se svými penězi překonat inflaci, ale zároveň nechtějí příliš riskovat. Hodí se i na kratší horizonty, například 3 – 6 let. Je tak vhodný například jako alternativa ke stavebnímu spoření či dluhopisu. Avšak jeho výhoda oproti těmto produktům je hlavně likvidita. Z těchto fondů se ke svým penězům můžete bez sankcí dostat téměř kdykoli a výběr trvá zpravidla do měsíce. Na stavebním spoření mám peníze pod sankcí zamčené po dobu prvních 6 let a jejich výběr trvá většinou 3 měsíce, což může být pro některé klienty problém.
Tento typ fondů je také dobrá alternativa pro klienty, kteří uvažují o koupi investiční nemovitosti s vizí budoucího nájmu, avšak nechtějí mít starosti okolo. Nechtějí podstupovat riziko toho, že jim nájemník nebude platit, že jim nemovitost poškodí, riziko neobsazenosti nebo na to jen nemají čas. Pro takového klienta je velice zajímavé, když může využít tento fond a podílet se tak na zisku z nájmů nemovitostí, které by z vlastních zdrojů nemohl nikdy koupit a navíc bez starostí. V mnohých případech si klient i spočítá, že výnos těchto fondů je často na stejné úrovni, jako by měl svoji nemovitost, avšak výhoda vlastní nemovitosti je především předpoklad růstu její tržní ceny v čase, což ale z kratkodobého hlediska nemusí být vždy pravda.
JAKÉ JSOU RIZIKA V TĚCHTO FONDECH?
Samozřejmě každá investice s sebou nese nějaká rizika. U nemovitostních fondů vnímám největším rizikem to, že by nemovitosti byly dlouho neobsazené, tudíž by z nich neplynul nájem. Těmto případům se většinou fond snaží předejít tak, že má s nájemníky dlouhodobé nájemní smlouvy a v případě předčasné výpovědi musí nájemník doplatit. Také lokalita nemovitostí a jejich stav hrají roli v tom, jak budou žádané. Proto je při výběru fondu vhodné se podívat, jaké nemovitosti fond má a jak je toto riziko ošetřeno. Díky tomu, že se jedná o podílové fondy, tak zde klient nepodstupuje kreditní riziko.
JAK SE TĚMTO FONDŮM DAŘÍ?
V roce 2018 se realitním fondům dařilo velice dobře a to i navzdory nepříznivým vývojům na ostatních trzích. Přikládám tabulku s porovnáním právě realitních fondů s ostatními fondy za minulý rok.
zdroj: ekonom.cz
JAK VYBRAT VHODNÝ REALITNÍ FOND?
Jak jsem již zmínil, určitě je důležité si před výběrem daného fondu zkontrolovat jeho portfolio nemovitostí a celkově filosofii fondu. Důležitá je také poplatková struktura fondu, každý fond může mít totiž rozdílné manažerské či vstupní poplatky. Samozřejmě aspektů pro vhodný výběr je spousty, proto nezkušeným investorům určitě doporučuji výběr probrat s odborníkem.